Jakich specjalistów Polacy szukali w 2022 roku?

W 2022 r. na platformie Oferteo złożonych zostało prawie 1,8 mln potwierdzonych zleceń dotyczących usług wykonawców. Wiodące kategorie związane są przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii, remontami oraz usługami księgowymi. Największy wzrost uzyskanych zleceń dotyczył specjalistów świadczących usługi w zakresie pomp ciepła. Kategoria ta zwiększyła się o 117 proc. w porównaniu do 2021 r.

Sektor usług na żądanie dalej rośnie

Miniony rok był niezwykle dynamiczny dla wielu branż. Napięta sytuacja geopolityczna oraz rosnąca inflacja odcisnęły piętno na polskiej gospodarce. Jak wpłynęło to na branżę usługową, która z reguły szybko reaguje na wszelkie zmiany? Kondycji tego sektora postanowiła przyjrzeć się platforma Oferteo, która łączy zleceniodawców z wykonawcami w prawie 900 kategoriach.

Platforma Oferteo, wiodący marketplace w  Polsce dla szerokiego spektrum usług, podsumowała swoją działalność w 2022 r. Z danych Oferteo wynika, że w ubiegłym roku na platformie zamieszczono prawie 1,8 mln zleceń, a wartość zleceń wzrosła o ponad 25 proc.

– Funkcjonujemy na szczególnym rynku, jakim są usługi w modelu na żądanie, gdzie to zleceniodawcy określają swoje potrzeby, a wykonawcy składają im dostosowane oferty. Szeroki przegląd kategorii daje jednak nam pewien obraz całości dotyczący tego rynku. Mimo trudnego otoczenia gospodarczego, przez ostatni rok na naszej platformie obserwowaliśmy rosnącą aktywność użytkowników, co przełożyło się na wzrost zamieszczonych zleceń. Wynika to przede wszystkim z poczynionych przez nas inwestycji w promocję oraz działania SEO. Według analiz Infiniti Research wartość polskiego rynku usług na żądanie w 2021 r. miała osiągnąć wzrost na poziomie ponad 25 proc. jesteśmy zadowoleni, że również w 2022 r. dynamika Oferteo osiągnęła podobny poziom –  komentuje Karol Grygiel, członek zarządu, odpowiedzialny za pion marketingu.

OZE cały czas popularne, pompy ciepła idą na rekord

Mimo zamieszania legislacyjnego nadal jedną z najbardziej aktywnych branż były usługi związane z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności kategorie dotyczące pomp ciepła, które uzyskały rekordowe wyniki na platformie. Z ostatniego raportu Oferteo wynika, że w nowych domach w 5 na 6 przypadków  jako źródło ogrzewania Polacy wybierali pompy ciepła. Na brak zainteresowania nie mogli również narzekać księgowi. Jak przeanalizował portal Oferteo, w całym 2022 r. zapytania użytkowników dotyczące usług finansowych i księgowych wzrosły aż o 100 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wśród wiodących kategorii zlecenia dotyczące pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz remontów mieszkań i domów oraz usług księgowych były w 2022 r. jednymi z najpopularniejszych w Oferteo.. To właśnie z tych kategorii najczęściej poszukiwani byli specjaliści, a roczne liczby zleceń wyniosły po kilkadziesiąt tysięcy – informuje Wojciech Antonik, Category Manager z Oferteo. – Duża dynamika wzrostu zwraca uwagę szczególnie w przypadku pomp ciepła. W 2023 roku liczba zleceń wzrosła w tej kategorii o 117 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Oferteo obsługuje ponad 900 kategorii i wciąż poszerza swoją listę. W ramach tych, które są ogólne i nie wskazują stricte na dokładną usługę, tworzone są ściślejsze kategorie odpowiadające konkretnym usługom jakich potrzebują zleceniodawcy. Dzięki tym działaniom możliwe jest stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych formularzy zapytań oraz większe możliwości filtrowania przez wykonawców interesujących ich zleceń – podsumowuje ekspert z Oferteo.

Z danych Oferteo wynika, że rosnąca inflacja nie powstrzymała również Polaków przed planami remontów, które nadal stanowią jedną z kluczowych kategorii na platformie. Z kolei sami wykonawcy przyznają, że zarówno wcześniejszy, jak też obecny rok stanowią wyzwanie dla przedstawicieli branży, które jeszcze kilka lat wcześniej notowały bardzo dobre wyniki.

Wojna w Ukrainie i związana z nią inflacja spowodowały niesamowity wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych, co przełożyło się na mniejszą ilość zleceń na rynku. Te dostępne na rynku, są bardziej przemyślane i coraz więcej klientów dokładnie wie czego oczekuje. Realizujemy około dwa trzy projekty jednocześnie i cieszymy się dość dużym zainteresowaniem klientów. Wielu klientów przychodzi do nas z polecenia, więc nie odczuliśmy aż tak bardzo tych skutków, natomiast widzę po zapytaniach zewnętrznych, że jest ich trochę mniej – komentował Michał Czop z firmy Start-Bud w jednym z podcastów Oferteo z cyklu „Najlepsi w swoim fachu”.

###

O spółce

Oferteo.pl to wiodący internetowy marketplace w  Polsce dla szerokiego spektrum usług, działający w modelu reverse, gdzie zlecający określa potrzebę, a wykonawcy składają dostosowane oferty. Od blisko dekady Oferteo jest zdecydowanym liderem w kraju pod względem liczby wizyt użytkowników w porównaniu do bezpośredniej konkurencji. Od początku swojej działalności Oferteo połączyło ze sobą ponad 10 mln zlecających i wykonawców. W ostatnim roku obrotowym obsłużonych zostało 1,35 mln zleceń. Platforma Oferteo.pl łączy zleceniodawców z wykonawcami w prawie 900 kategoriach. Wiodące z nich dotyczą usług budowlanych (m.in. budowa domów, odnawialne źródła energii, remonty i wykończenia wnętrz), usług finansowych i prawnych (m.in. kredyty, leasing i porady prawne) oraz usług dla firm (m.in. księgowość, strony internetowe i sprzątanie).

Aktywuj biznes w Polsce

Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD.

Kody są wykorzystywane w statystyce publicznej, ale mają też duże znaczenie praktyczne. Na przykład niektóre kody są powiązane z określonymi formami opodatkowania, obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej lub rejestracją VAT.

Wyszukaj taki kod, który najbardziej odpowiada temu, co chcesz robić. Wybierz jeden kod główny, czyli związany z działalnością, która powinna ci przynosić największe przychody, i dowolną liczbę kodów dodatkowych.

Co do zasady przedsiębiorcy mogą działać swobodnie. To znaczy, że nie potrzebują niczyjej zgody na prowadzenie konkretnej działalności.

Czasami jednak, aby prowadzić biznes, musisz mieć określone uprawnienia zawodowe posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe. Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych.

W tych przypadkach może ci być potrzebna licencja, koncesja, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Musisz się o nie postarać już po zarejestrowaniu firmy.

Jak zgodnie z przepisami definiowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza? Szukając odpowiedniej definicji należy zajrzeć do kilku aktów prawnych, m.in. ustawy o podatku dochodowym, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz Ordynacji podatkowej. Zapisy jakie się w nich znajdują są w pewnej mierze do siebie podobne.

Zgodnie z nimi działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie wynikają m.in. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu czy sprzedaży praw autorskich.

Szczególnie wiele problemów przysparza określenie momentu, kiedy działalność zaczyna być ciągła i zorganizowana. Za ciągłość uznaje się nieprzypadkowe, regularne (a nie jednorazowe lub incydentalne) działania.

Z kolei działalność zorganizowana wiąże się z wykonywaniem szeregu następujących po sobie i powiązanych czynności, które mają na celu osiągnięcia zysku. Istotny jest tu fakt, że działalność wcale nie musi przynosić dochodu – decydujące może być, że jest tylko prowadzona w tym celu.

Przedsiębiorcami prowadzącymi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową są: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną. Za przedsiębiorców należy także uznać wspólników spółek cywilnych w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) jest spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spis prowadzony jest od 1 lipca 2011 r. w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat.

W przypadku wyboru działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej rejestracji dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki.

Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (DZ.U. z 2018 r., poz.647).

Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także obywatele innych państw, którzy otrzymali m.in. zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *