Musimy być sprawiedliwi

To jak będzie się posuwała praca w naszej firmie, w znacznej mierze będzie zależało od atmosfery jaka będzie w niej panowała, a co się z tym wiąże, będzie to też zależało od stosunków, jakie będą między naszymi pracownikami. Dlatego warto dopilnować, abyśmy nie przykładali się do ich pogorszenia.

Nie strofujmy przy innych

Każdy może mieć gorszy dzień, każdy może gorzej wykonywać swoją pracę. Bardzo ważne jest więc tutaj to, aby nie strofować takiego pracownika przy innych. Lepiej zrobimy, jeśli weźmiemy go na bok i porozmawiamy z dala od pozostałych, niż wyzywając go na forum całej firmy. Tak samo ważne jest to, abyśmy sprawiedliwie delegowali zadania, żeby nie było tak, że ktoś ciągle dostaje ich dużo, albo ciężkie, a ktoś ciągle wykonuje te najprostsze. Wówczas może się pojawiać zawiść, a to będzie tylko prowadziło do pogorszenia całej atmosfery.

Jeśli czegoś nie wiemy, to mówmy

Nie będzie dobrze wpływało na pracowników, jeśli za wszelką cenę, będziemy chcieli im udowodnić, że znamy się na wszystkim. Jeśli czegoś nie wiemy, to powinniśmy im się otwarcie do tego przyznać, a następnie douczyć się w tym temacie. Udawanie na siłę, że wszystko świetnie wiemy, z pewnością nie przyniesie firmie nic dobrego. A jeśli się pomylimy, to nie powinniśmy bać się użyć słowa „przepraszam”, nie stracimy wówczas w oczach pracowników, wręcz odwrotnie – zyskamy.

Warto pilnować, aby wśród pracowników panowała serdeczna atmosfera, choć to nie oznacza, że nie może być tam odrobiny zdrowej rywalizacji.

Aktywuj biznes w Polsce

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Wypożyczalnia agregatów

Korzystając z usług naszej wypożyczalni agregatów prądotwórczych, mają Państwo pewność, że nigdy nie zabraknie Wam prądu. Nasza firma świadczy usługi z zakresu wynajmu agregatów prądotwórczych dla klientów z Warszawy oraz innych miast na terenie całego kraju. https://fabryka-pradu.pl/

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, musisz wskazać pod jaką nazwą będziesz działać. Nazwa musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko podane w mianowniku - na przykład: Jan Kowalski.

Ważna jest kolejność – wpisując nazwę najpierw podaj swoje imię, a później nazwisko.

Możesz dodać do imienia i nazwiska inne elementy, na przykład opisujące profil twojej działalności – Jan Kowalski dorabianie kluczy, czy wskazujące na miejsce jej prowadzenia. Takim dodatkowym elementem może też być twój pseudonim albo dowolne fantazyjne sformułowanie.

Pamiętaj! Jedna osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie możesz mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *