Jakub Pietraszek dołączył we wrześniu do polskiej firmy technologicznej Nethansa, tworzącej oprogramowanie do optymalizacji sprzedaży na platformach handlowych, obecnie Amazon i Kaufland.de. Pietraszek objął stanowisko dyrektora ds. przychodów (Chief Revenue Officer).
W nowej roli Jakub Pietraszekodpowiada za tworzenie i realizację strategii rozwoju firmy związanej z generowaniem przychodów, w tym za wdrażanie procesów zarządzania sprzedażą, obsługę klienta, ustalanie cen czy zarządzanie przychodami. Nadzoruje także działania marketingowe i wspiera działalność firmy na rynkach europejskich.
Nowy CRO ma ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe jako manager i doradca biznesowy, zwieńczone ponad 30 zakończonymi sukcesem projektami doradczymi w Polsce i Europie. Przed dołączeniem do Nethansy był dyrektorem zarządzającym w Uber Eats w Polsce, a wcześniej był również prezesem zarządu i współzałożycielem fintechu Booste, oferującego finansowanie i narzędzia dla rozwoju e-commerce. Był również managerem i konsultantem w międzynarodowych firmach doradczych, takich jak KPMG, EY czy Deloitte.
Pietraszek jest absolwentem MIT Sloan School of Management, ukończył również studia doktoranckie z zarządzania na SGH oraz ekonomię i prawo na UW.
Gdański startup z globalnymi ambicjami
Nethansa swoje biuro ma w gdańskim Olivia Business Centre. To tam na co dzień ponad 80 pracowników rozwija platformę i usługi wspierające sprzedaż na Amazon i Kaufland.de, z których dziś korzysta już ponad 100 firm. Stworzone oprogramowanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy ofert konkurencji i optymalizacji cen wystawionych na sprzedaż produktów, dzięki czemu skokowo zwiększa marżę swoich klientów. Umożliwia też zarządzanie cenami sprzedaży towarów na ośmiu europejskich rynkach w Amazon i Kaufland.de. Połączenie z systemami największych firm logistycznych ułatwia natomiast efektywną kontrolę i obsługę zamówień w czasie rzeczywistym. Nethansa oferuje również kompleksowe usługi wsparcia sprzedaży, dzięki czemu pomóc może zarówno średnim e-commerce, jak i dużym markom, które celują przede wszystkim w rozwój poprzez optymalizację działań.
W marcu spółka poinformowała o zakończeniu rundy A finansowania, w której głównym inwestorem był fundusz inwestycyjny Warsaw Equity Group (WEG). Nethansie udało się pozyskać blisko cztery miliony euro. Środki mają być przeznaczone m.in. na dalszy rozwój platformy SaaS oraz międzynarodową ekspansję.
Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.
Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.
Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.
Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.
Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.
Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.
Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.