Rozpoczynasz karierę? Oto siedem wskazówek, o których warto pamiętać podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej

Najczęstszym problemem osób wkraczających na rynek pracy jest brak doświadczenia zawodowego. Dyplom uczelni wyższej już dawno przestał gwarantować objęcie wymarzonej posady. Ekspertka rekrutacji i specjalistka do spraw pozyskiwania talentów radzi, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, żeby wyróżnić się spośród kandydatów o podobnym wykształceniu.

Powszechnym problemem, z którym mierzą się młodzi ludzie na początku swojej ścieżki zawodowej jest brak doświadczenia. Według Justyny Stanisławiak, która na co dzień zajmuje się rekrutacją i poszukiwaniem talentów, niestety wyższe wykształcenie nie zawsze gwarantuje pracę.

– Pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby, które mają już doświadczenie. Młodym ludziom tego doświadczenia brakuje i w momencie zderzenia z rynkiem pracy jest to dla nich największa przeszkoda – przyznaje Stanisławiak. Jednocześnie rekruterka, która na co dzień prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z wieloma młodymi osobami z całej Polski uważa, że sami kandydaci mają duży wpływ na powodzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Oto siedem rad od ekspertki, które pomogą ci odnaleźć się na rynku pracy i dostać wymarzoną posadę.

Proaktywność na studiach

– Większość pracodawców rozumie, że młoda osoba, która poświęcała się studiom dziennym, nie miała możliwości jednoczesnego podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin. Jednak wielu pracodawców chętniej wybiera kandydatów, którzy np. odbyli już jakiś staż lub mają doświadczenie jako młodszy specjalista. Jeśli możesz wykazać się np. doświadczeniem w kole naukowym, organizacji studenckiej lub projektem, w który zainwestowałaś, zainwestowałeś swój czas, to na pewno będzie to plus w oczach pracodawcy i pomoże ci się wyróżnić – zauważa Stanisławiak. Według rekruterki firmy ostrożnie podchodzą do zatrudniania osób, które posiadają wyłącznie wiedzę teoretyczną i nie miały styczności z pracą. – Dobrym rozwiązaniem dla osób, którzy szukają możliwości rozwoju poza studiami są programy stażowe, które można realizować w trakcie wakacji. Takie projekty dają młodym ludziom możliwość zdobycia doświadczenia, a dla rekrutera znakiem proaktywności kandydata – mówi Stanisławiak.

Zadbaj o pierwsze wrażenie

– Jeśli jesteś „świeży” na rynku pracy, zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest kluczowe – uprzejmość, kultura osobista, zwracanie uwagi na szczegóły są ważne – świadczą o tym, że kandydatowi zależy – mówi ekspertka. – Oznacza to na przykład, że w CV nie ma błędów ortograficznych, że list motywacyjny jest skierowany do konkretnej firmy – unikajmy pomyłek, które mogą zepsuć pierwsze wrażenie. Często są to proste rzeczy, błędy wynikające z pośpiechu i niedbałości – dodaje.

Według Stanisławiak na dobre wrażenie wpływa też profesjonalne zdjęcie młodego kandydata w CV (aczkolwiek warto zauważyć, że coraz więcej firm preferuje CV bez zdjęcia, żeby wykluczyć dyskryminację kandydata ze względu na wygląd) oraz odpowiedni strój. – Zadbany i schludny wygląd jest plusem, warto jednak pamiętać o równowadze – nie używać zbyt dużej ilości perfum, ale też nie przychodzić na rozmowę prosto z siłowni – podkreśla ekspertka.

– Rekruter zapamiętuje również to, jak podchodzisz do firmy, jak się zachowujesz podczas rozmowy, czy jesteś uprzejmy podczas pierwszego spotkania i kontaktu – dodaje ekspertka.

Dobre umiejętności komunikacyjne rekompensują niewielkie doświadczenie zawodowe

Według Stanisławiak jeśli młoda osoba bez doświadczenia zawodowego jest zapraszana na rozmowę kwalifikacyjną, to oceniana jest bardziej na podstawie cech osobowości. – Dobre umiejętności komunikacyjne, dopasowanie do organizacji i zespołu są bardzo ważne. Ponieważ firmy szybko się rozwijają, a pozyskiwanie najlepszych specjalistów jest często zbyt kosztowne i skomplikowane, wielu pracodawców zatrudnia osobę z dobrym nastawieniem i osobowością, w której widzi potencjał i zdolność do nauki – opisuje rekruterka i dodaje, że wewnętrzne szkolenia w firmach i stawianie na rozwój pracownika są coraz częstsze.

Zastanów się, dlaczego aplikujesz

Zdaniem ekspertki ważne jest, żeby młody człowiek przed rozmową kwalifikacyjną zastanowił się, dlaczego ubiega się o daną pracę. – Gdy szukam osób na specjalistyczne stanowiska, chcę usłyszeć, co najbardziej przemawia do młodego kandydata w organizacji i jej pracy. Firmy szukają osób, które chcą dołączyć do zespołu, zdobyć kwalifikacje i zostać na dłużej, a nie tych, którzy chcą zrobić szybką karierę i odejść – wyjaśnia Stanisławiak.

– Na pewno warto, żeby młoda osoba opowiedziała o swoich oczekiwaniach podczas rozmowy, dobrze jest też przygotować sobie kilka pytań na temat firmy – radzi ekspertka. Po rozmowie można wysłać mailowe podziękowania za miłą rozmowę, co z kolei pokaże rekruterowi zaangażowanie i zainteresowanie pracą.

Bądź sobą

– Zawsze bądź sobą, nie udawaj kogoś innego podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rozpoczynając pracę wchodzisz do nowego środowiska i, miejmy nadzieję, zostaniesz tam na długo. Jeśli jesteś sobą i firma cię polubi, to właśnie dlatego cię wybiera – mówi rekruterka i dodaje, że pracodawcy lubią widzieć błysk w oczach młodych ludzi i pasję do zgłębiania swojej dziedziny.

To samo zaleca odnośnie przygotowania CV. Żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie należy unikać w CV informacji, które nie są istotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy. – Jeśli pracowałeś w różnych branżach, wypisz tylko te kwalifikacje, które wiążą się z pracą, którą chcesz podjąć – radzi Stanisławiak.

Unikaj czynników rozpraszających

Według ekspertki ds. rekrutacji, lekkie zdenerwowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli podczas spotkania pojawi się trudny moment, zupełnie naturalne jest po prostu powiedzenie „Przepraszam, jestem trochę zdenerwowany/a” według Stanisławiak świadczy to o otwartości i szczerości kandydata.

– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważne jest, żeby skupić się na danym momencie – wyciszyć telefon, odwrócić go do góry nogami, a w przypadku korzystania z komputera zamknąć skrzynkę mailową i powiadomienia. Zamiast urządzeń elektronicznych można na rozmowę wziąć kartkę papieru do robienia notatek lub zapisywania pytań, które nasuną nam się podczas spotkania – zarówno w przypadku rozmowy online, jak i fizycznego spotkania – radzi ekspertka.

Oceń sytuację, zanim zapytasz o wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest naturalną częścią każdej rozmowy o pracę. – Zadawanie pytań o pensję i inne tematy, takie jak zespół, firma i stanowisko, na które aplikujemy jest pozytywnym znakiem dla rekrutera. Jednak w przypadku rozmowy wstępnej nie warto pytać w pierwszej kolejności o oferowaną stawkę, ponieważ może to sprawiać wrażenie jednostronnej motywacji kandydata – zauważa rekruterka.

Jeśli jesteś studentem i szukasz możliwości, żeby wzmocnić swoje CV warto zainteresować się programami stażowymi. Jednym z nich jest Southwestern Advantage, który wspiera młodych ludzi w zdobywaniu doświadczenia i ułatwiania im start w karierę zawodową Sprawdź informacje na temat programu: https://southwesternadvantage.eu/pl/proces.

***

Southwestern Advantage jest firmą wydawniczą i szkoleniową działającą od ponad 160 lat, jej siedziba znajduje się w Nashville, w stanie Tennessee. Southwestern Advantage od wielu lat kieruje międzynarodowym programem typu work&travel, którego misją jest pomaganie młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności i kształtowaniu cech, których potrzebują, by osiągnąć swoje życiowe cele. Celem SWA jest kształcenie przedsiębiorców oraz wspieranie studentów w budowaniu niezależności finansowej – każdy uczestnik programu bierze udział w profesjonalnych szkoleniach oraz ma zapewnioną opiekę mentorską, dzięki czemu podczas kilku wakacyjnych miesięcy jest w stanie wygenerować realny przychód. Od 2012 roku SWA działa również w Polsce, a z sezonu na sezon zainteresowanie programem rośnie. Rokrocznie w SWA bierze udział prawie 3 tysiące studentów z całego świata.

Aktywuj biznes w Polsce

Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD.

Kody są wykorzystywane w statystyce publicznej, ale mają też duże znaczenie praktyczne. Na przykład niektóre kody są powiązane z określonymi formami opodatkowania, obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej lub rejestracją VAT.

Wyszukaj taki kod, który najbardziej odpowiada temu, co chcesz robić. Wybierz jeden kod główny, czyli związany z działalnością, która powinna ci przynosić największe przychody, i dowolną liczbę kodów dodatkowych.

Co do zasady przedsiębiorcy mogą działać swobodnie. To znaczy, że nie potrzebują niczyjej zgody na prowadzenie konkretnej działalności.

Czasami jednak, aby prowadzić biznes, musisz mieć określone uprawnienia zawodowe posiadać określony sprzęt lub warunki lokalowe. Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia odpowiednich instytucji publicznych.

W tych przypadkach może ci być potrzebna licencja, koncesja, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej. Musisz się o nie postarać już po zarejestrowaniu firmy.

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Jeśli chcesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Jednak jeśli spodziewasz się, że przychody z twojej działalności będą niewielkie, to taką drobną działalność możesz prowadzić bez dodatkowych formalności – nie musisz się rejestrować jako przedsiębiorca.

Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, jeżeli:

  • przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł, czyli twoje przychody w 2022 roku nie mogą przekroczyć 1505 zł)
  • jesteś osobą fizyczną
  • nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej
  • nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji
  • nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Ważne! Nie trzeba rejestrować w rejestrze przedsiębiorców:

  • działalności agroturystycznej rolników
  • produkcji wina przez rolników
  • rolniczego handlu detalicznego.

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.

Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.

Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Wzory umów dla pracodawców

Wzory umów oraz kompendium wiedzy dla każdego małego przedsiębiorcy. Zobacz umowę o dzieło https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-o-dzielo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *