Współczesna kobieta: liderka, partnerka, matka

Kobiety w Polsce mają pełen dostęp zarówno do edukacji, jak i do pracy, mają możliwość zarządzania własnym majątkiem, posiadają też pełne prawa wyborcze, choć wywalczone zaledwie 100 lat temu. Wydawałoby się, że cel równouprawnienia w 2022 roku został osiągnięty. Dlaczego więc, pomimo trwającej od tylu lat debaty o równości płci – zarówno w środowisku biznesowym, jak i rodzinnym – Polki wciąż ustępują pierwszeństwa i dostosowują się? Dlaczego nie wierzą w siebie
i nie traktują swoich marzeń i ambicji zawodowych priorytetowo, choć są lepiej wykształcone, stanowiąc 60% absolwentów uczelni wyższych, bardziej empatyczne i znacznie lepiej zarządzające – co potwierdzają liczne badania. O tych i wielu innych zagadnieniach rozmawiano podczas konferencji Helping Hand „Współczesna kobieta: liderka, partnerka, matka”.

Współczesne kobiety łączą wiele ról, będąc jednocześnie m.in. liderkami, partnerkami i matkami. I choć taki sam zestaw ról śmiało można przypisać także mężczyznom, to jednak to panie mierzą się z większą liczbą wyzwań na każdym z tych pól i… nierównościami. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2022 roku, przy obecnym tempie postępu osiągnięcie równouprawnienia płci zajmie kolejne 132 lata. Wszyscy prelegenci konferencji zorganizowanej przez platformę wsparcia psychologicznego Helping Hand byli zgodni, żeaby przyspieszyć te zmiany, potrzebujemy zaangażowanych rodziców, partnerów i pracodawców, otwartości, wzajemnego wsparcia, solidarności.

– Tworząc tę konferencję, mówiliśmy, że dokładamy cegiełkę do zwiększania równości płci, ale dziś wiemy, że dokonaliśmy czegoś więcej. Mamy nadzieję, że zainicjowana przez nas debata nie ucichnie, a wręcz przeciwnie – sprowokuje zmiany, bo dziś nie tylko rozwiązania systemowe i prawne powinny tworzyć równościowe standardy. To między innymi korporacje, większe i mniejsze przedsiębiorstwa mają wpływ na budowanie samooceny kobiet, wspieranie matek w trakcie i po urlopie macierzyńskim czy promowanie różnorodności i kobiecego leadershipu… I choć z jednej strony kobiety coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy i dochodzą do coraz wyższych szczebli kariery zawodowej, dalej mierzą się z wieloma zewnętrznymi trudnościami. A przecież kobiecy leadership oparty jest na współpracy, na otwartości, na wspieraniu się, na szukaniu i łamaniu utartych schematów, a firmy, które zatrudniają więcej kobiet na stanowiskach menadżerskich, osiągają lepsze wyniki finansowe. Nie ma wątpliwości, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowane i kompetentne do pełnienia ważnych funkcji – musimy tylko w to uwierzyć i uzyskać od kogoś pomocną dłoń. Nasza konferencja jest więc też pewnego rodzaju apelem do wszystkich organizacji – aby dawały więcej szans i zrozumienia wszystkim kobietom – powiedziała Aleksandra Tokarewicz, organizatorka konferencji, Członkini Zarządu platformy wsparcia psychologicznego Helping Hand.

Na całym świecie kobiety dwa razy częściej opiekują się dziećmi i czterokrotnie więcej poświęcają się pracy związanej z utrzymaniem domu (dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Tylko w Unii Europejskiej aż 25% pań podaje pracę opiekuńczą jako powód swojej nieobecności na rynku pracy – przy czym wśród mężczyzn są to 3%. Nie dziwią więc w tym kontekście badania Institute for Fiscal Studies, z których wynika, że w ciągu 12 lat po urodzeniu dziecka luka płacowa zwiększa się do 33%, co oczywiście oznacza stagnację w karierze zawodowej i zarobkach kobiet. Z drugiej strony, panie, które zdecydowały się aktywnie rozwijać swoją drogę zawodową, nadal bardzo często spotykają się z dyskryminacją ze względu na płeć czy wiek. Problem ageizmu dotyka zarówno doświadczone kobiety po „pięćdziesiątce”, jak i dziewczyny, będące dopiero na początku kariery zawodowej, tuż po studiach. Nie sprzyjają im także „królowe pszczół” i „smoczyce” – szefowe, które umniejszają role innych kobiet z zespołu – przeważnie młodszych i bardziej atrakcyjnych, nierzadko faworyzując też mężczyzn. Niestety rozwój kariery często blokują sobie same panie, doświadczając przy tym syndromu oszustki, tj. nie wierzą we własne kompetencje i kwalifikacje oraz myślą, że sukcesy osiągnęły przez przypadek.

Syndrom oszustki nierozerwalnie połączony jest z niską samooceną. To, w jaki sposób myślimy o sobie ma przecież ogromny wpływ nie tylko na rozwój zawodowy, ale i na budowanie relacji – z otoczeniem, osobami bliskimi i z samym sobą. I chociaż wszyscy wiemy, że ideały nie istnieją, kobiety mają tendencję do umniejszania swoim umiejętnościom oraz do notorycznej krytyki tego, co jest w nich niewystarczająco dobre. Są perfekcjonistkami, przez co bardzo często tkwią w poczuciu winy. Będąc poświęcone pracy, myślą o sobie jako o wyrodnej matce i egoistycznej partnerce; decydując się na pełnoetatową opiekę nad dzieckiem, zarzucają sobie brak ambicji; zarabiając więcej od partnera, obawiają się jego złego samopoczucia i niezrozumienia najbliższych; będąc zbyt uprzejmą, przypisują sobie „brak charakteru”, a głośno sprzeciwiając się – martwią się, że są niegrzeczne. Jeśli więc kobiety nie zdecydują się być po prostu sobą, nie zaufają swoim własnym decyzjom i nie będą ich odważnie realizowały, nadal będą tkwiły w tym „błędnym kole niezadowolenia”.

Eksperci nie mają wątpliwości, że żaden człowiek nie działa w próżni i to, co dzieje się w jego otoczeniu – ma wpływ na to jak się czuje i co o sobie myśli nie tylko na polu prywatnym, ale i zawodowym. Wsparcie z zewnątrz jest oczywiście potrzebne, ale dokonywanie rewolucji najlepiej zacząć – jak zwykle – od siebie. Rozwiązań jest mnóstwo – począwszy od wychowywania dziewczynek w duchu siostrzeństwa na pewne siebie – a nie zawsze grzeczne, pełne powinności –  kobiety, poprzez budowanie związków bez uprzedzeń, opartych na partnerstwie i motywujących do zmian, kończąc na podejmowaniu aktywności zawodowych w takich miejscach, gdzie parytety, możliwość rozwoju – nawet na wysokich szczeblach i równość płac są standardem.

To tylko kilka z wielu tematów podjętych podczas konferencji „Współczesna kobieta: liderka, partnerka, matka”, której pomysłodawcą i organizatorem była platforma wsparcia psychologicznego Helping Hand. W wydarzeniu udział wzięło dwudziestu znanych, inspirujących i doświadczonych ekspertów: psycholożek, lekarek, kobiet biznesu, dziennikarek, psychoterapeutek i psychoterapeuta. Część z nich na stałe współpracuje z Helping Hand i swoją wiedzą z użytkownikami platformy dzieli się na co dzień.

Wśród Partnerów wydarzenia znalazły się takie firmy jak: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Międzynarodowa Grupa KRUK, ALAB laboratoria, ABSL, Polskie Stowarzyszenie Marketingu, Elevato.

Patroni medialni: Forbes Women, Wysokie Obcasy, ICAN Institute, Woman’s Health.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na stronie internetowej konferencji:
https://events.hh24.pl/wspolczesna-kobieta/galeria.html

– koniec –

O Helping Hand

Helping Hand to platforma online, zapewniająca holistyczne wsparcie psychologiczne, koncentrujące się zarówno na psychoedukacji, jak i na profilaktyce zdrowia. Na platformie znajdują się treści poświęcone m.in. wsparciu rodziców, radzeniu sobie z emocjami i stresem, budowaniu relacji, wypaleniu zawodowemu, depresji i stanom lękowym, zaburzeniom nastroju oraz zaburzeniom odżywiania, a także uzależnieniom. Dodatkowo jest też sekcja Mindfulness – z różnego rodzaju narzędziami do medytacji i relaksacji oraz strefa MedExpert z treściami dotyczącymi diagnostyki i profilaktyki zdrowia fizycznego.

Działalność Helping Hand opiera się na misji – aby dbałość o dobrostan jednostki stała się nieodłącznym elementem stylu życia, a pomoc po którą potrzebujemy sięgnąć, była dostępna, profesjonalna i podana w jak najbardziej przystępnej formie. Dlatego dzięki szerokiej gamie treści wspierających, każdy z użytkowników platformy może pracować nad rozwiązywaniem trudności samodzielnie lub z pomocą eksperta.

Użytkownicy Helping Hand mogą w pełni anonimowo, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu korzystać z  ponad 300 materiałów edukacyjnych, stworzonych przez doświadczonych psychologów i licencjonowanych terapeutów. Do ich dyspozycji są artykuły tekstowe, materiały wideo, narzędzia do autodiagnozy, tematyczne webinaria czy interaktywne spotkania z ekspertami (czaty i wiadomości prywatne). Użytkownicy mają również możliwość korzystania z długoterminowej terapii online czy z indywidualnych konsultacji z certyfikowanymi oraz doświadczonymi ekspertami, reprezentującymi różne specjalizacje (np. psychologowie, terapeuci, interwenci kryzysowi). Helping Hand współpracuje z ponad 100 specjalistami  zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Z rozwiązań Helping Hand mogą korzystać firmy, które chcą swoim pracownikom (i ich rodzinom) zapewnić pełne wsparcie psychologiczne w formie benefitów pozapłacowych. Rozbudowany moduł B2B działa jak system kafeteryjny, dzięki czemu pracodawca może swobodnie zarządzać i kontrolować budżet przeznaczony na ten cel. Na współpracę z Helping Hand w tym zakresie zdecydowały się m.in. takie firmy jak MAKRO, Cushman & Wakefield, Angelini Pharma czy Teleperformance Polska.

Aktywuj biznes w Polsce

Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, musisz wskazać pod jaką nazwą będziesz działać. Nazwa musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko podane w mianowniku - na przykład: Jan Kowalski.

Ważna jest kolejność – wpisując nazwę najpierw podaj swoje imię, a później nazwisko.

Możesz dodać do imienia i nazwiska inne elementy, na przykład opisujące profil twojej działalności – Jan Kowalski dorabianie kluczy, czy wskazujące na miejsce jej prowadzenia. Takim dodatkowym elementem może też być twój pseudonim albo dowolne fantazyjne sformułowanie.

Pamiętaj! Jedna osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie możesz mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.

Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.

Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Wzory umów dla pracodawców

Wzory umów oraz kompendium wiedzy dla każdego małego przedsiębiorcy. Zobacz umowę o dzieło https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-o-dzielo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *